Gmina Rajcza
Ul. Górska 1
34 – 370 Rajcza
tel: (33) 864 31 55, (33) 864 31 58
tel: (33) 864 37 93
e-mail: ugrajcza@rajcza.com.pl

 

Aktywna Rajcza
Gmina Rajcza
Gmina Rajcza

W poszukiwaniu inspiracji...

Woda
Woda

Na szlaku, posłuchaj jak tętni życiem...Gmina Rajcza

W górach...
W górach...

Aby dojrzeć ulotność chwili...

Aktualności
Wawrzyńcowy Wieczór
Wawrzyńcowy Wieczór
Opublikowano: 2020-08-03

Wawrzyńcowe Hudy to prastary zwyczaj palenia potężnych ognisk w wigilię św. Wawrzyńca, połączony z muzyczną oprawą.


Wawrzyńcowe Hudy to prastary zwyczaj palenia potężnych ognisk w wigilię św. Wawrzyńca, połączony z muzyczną oprawą. Zapalenie hudy odbywa się przed północą, najczęściej ok 22:00

Jest kilka legend tłumaczących pojawienie się zwyczaju palenia hud:

- jedna mówi o męczenniku św. Wawrzyńcu, który zginął spalony na ognistej kracie za to, że nie zdradził tajemnicy spowiedzi królowej.

 Na pamiątkę męczeńskiej śmierci świętego zapala się właśnie ogromne ogniska, ponieważ patronem parafialnego jest m.in.  św. Wawrzyniec. 

- inna legenda związana jest z gazdą Wawrzynem, który pewnej nocy zobaczył wędrujące dusze ze świecami. Opowiedział o tym proboszczowi w Milówce. Rajczanie i proboszcz postanowili w tym miejscu wybudować kościół. Kościół w Rajczy wybudowano za zgodą króla Jana Kazimierza, który 1669 roku bawił przejazdem w zamku Lubomirskich. Kościół dano pod opiekę św. Wawrzyńcowi. Po poświęceniu kościoła dusze przestały wędrować. By podziękować Świętemu zaczęto palić dla niego ogromne ogniska.

- inna wersja z Wawrzynem podaje, że w czasie zarazy, gdy ludzie przypisywali zarazę złym mocom, przyśniły się gaździe wielkie słupy ognia sięgające nieba. Pobiegł więc Wawrzyniec do proboszcza i opowiedział mu o swoim śnie. Ten nakazał Wawrzynowi pójść na najwyższą górę i zapalić jak największe ognisko. Gazda posłuchał proboszcza i rozpalił na górskiej polanie hudę. Rano, gdy zapiał kur, po zarazie nie zostało ani śladu. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku pali się wielkie hudy, a ludzie bawią się do białego rana.

- istnieją też podania, że zwyczaj palenia wielkich ognisk mogli przynieść pasterze z Półwyspu Bałkańskiego, którzy przywędrowali w Beskidy.

Turystyka piesza

Piękne szlaki turystyczne zachęcają do wędrówek górskich.

Sporty zimowe

Odwiedź nas zimą. Posiadamy wspaniałe stoki narciarskie. Zapowiada się białe...

Rowery

Każdy, kto jest pasjonatem jazdy na rowerze, powiniem zwiedzić nasze piękne rejony...

Unia Europejska